Звук [Л] - правильна артикуляція та види порушень вимови


Положення органів артикуляції 
для правильної вимови звука [Л]
· положення губ змінне і залежить від наступного голосного звука
· відстань між верхніми і нижніми різцями - 2-4 мм
· достатньо напружений кінчик язика впирається у верхні зуби або ясна (але може займати і більш низьке положення); бокові краї язика опущені і пропускають слабкий повітряний струмінь
· голосові зв’язки вібрують

Недоліки артикуляції звука [Л] (твердого і м'якого) називаються ламбдацизмом.
Виділяють наступні найбільш поширені види порушень вимови звука [Л]:

Міжзубна вимова звука [Л]

При цьому чується правильний звук, тільки артикуляція його трохи змінена: кінчик язика, замість того, щоб підніматися за верхні різці, виходить назовні між зубами. Міжзубною вимовою [Л] користуються як перехідним етапом при постановці звука [Л]. Тому виправлення даного варіанту спотворення звука здійснюється так само, як при відсутності звука [Л]. Проте слід враховувати, що для автоматизації [Л] знадобиться більше часу тим дітям, які вимовляють міжзубно не тільки цей звук, але і інші ([т], [д], [н], [с], [з], [ц]).
Носова вимова звука [Л]
Носова вимова звука [Л] різко відрізняється від правильної і по артикуляції, і на слух. Язик торкається задньою частиною до м'якого піднебіння, а не кінчиком до верхніх різців, як це відбувається при правильній вимові звука [Л]. Крім того, повітряний струмінь частково або повністю проходить через ніс, як при звукові [Н]. Чуються два нечітких звука: [НГ].
При виправленні носової вимови насамперед необхідно виробити правильний напрямок повітряного струменя: він повинен йти через рот. (Див. Вправи для вироблення правильної вимови звука [Л] ) 
Заміна звука [Л] звуком [Й]
При цьому порушенні кінчик язика залишається внизу, замість того, щоб підніматися на верхні різці, а середня частина спинки вигинається вгору дугою, замість того, щоб опускатися. «Єтії єєки, єтії даєко»
Заміна звука [Л] звуком [У]
При цьому порушенні активну участь в утворенні звука приймають губи, а не язик. Дорослі часто не можуть сказати, як дитина вимовляє звук [Л], тому що, витягаючи губи вперед, як при звукові [У], малюк швидко переходить до наступного звука в слові і хто не встигає помітити, як вимовляється звук. Але якщо запропонувати дитині протягнути звук [Л], буде легше помітити рухи його губ. «Уетіуи уеуеки уетіуи дауеко».
Заміна звука [Л] звуком [В]
Язик не приймає участі, до верхніх різців рухається нижня губа. Діти і дорослі часто вважають, що це не недолік мовлення, а лише нечіткість вимови звука [Л]. «Ветіви вевеки, ветіви давеко»

Немає коментарів:

Дописати коментар