Комплекс артикуляційної гімнастики для звука [Л]

Перед тим, як приступити до виконання вправ, обов'язково прочитайте

«Бегемот»
Мета: виробити вміння утримувати відкритий рот протягом декількох секунд.
Опис: На рахунок «один» відкрити рот на відстань ширини 2 – 3 пальців, при цьому язик повинен вільно лежати у роті, кінчик знаходиться біля нижніх зубів. Нижні і верхні зуби видно. Утримувати рот в такому положенні під рахунок від 1 до 5.

«Покараємо неслухняний язичок»
Мета: Виробляти вміння, розслабивши м'язи язика, утримувати його широким, розпластаним.
Опис: Трохи відкрити рот, спокійно покласти язик на нижню губу і, поплескуючи його губами, вимовляти склади «пя-пя-пя»... Утримувати широкий язик у спокійному стані при відкритому роті під рахунок від 3 до 7.
Методичні вказівки: Нижню губу не слід підвертати і натягувати на нижні зуби. Язик має бути широким, краї його торкаються куточків рота. Поплескувати язик губами треба кілька разів на одному видиху. Стежити, щоб дитина не затримувала при цьому повітря, що видихається. Проконтролювати виконання можна так: піднести ватку до рота малюка, якщо той робить вправу правильно, вона буде відхилятися. Одночасно ця вправа сприяє виробленню спрямованої повітряної струменя.
«Млинець»
Мета: Виробляти вміння утримувати язик у спокійному, розслабленому положенні.
Опис: Посміхнутися, відкрити рот, покласти широкий передній край язика на нижню губу. Утримувати його в такому положенні під рахунок від 3 до 7.
Методичні вказівки: Губи не розтягувати в сильну посмішку, щоб не було напруження. Стежити, щоб не підверталася нижня губа. Не висовувати язик далеко: він повинен тільки накривати нижню губу. Бічні краї язика мають торкатися кутів рота. Якщо ця вправа не виходить, треба повернутися до вправи «Покараємо неслухняний язичок».

«Смачне варення»
Мета: виробляти підняття широкої передньої частини язика вгору.
Опис: Злегка відкрити рот і широким переднім краєм язика облизати верхню губу, роблячи рух язиком зверху вниз, але не з боку в бік. 
Методичні вказівки: Стежити, щоб працював тільки язик, а нижня щелепа не допомагала, вона повинна бути нерухомою. Язик має бути широким.
«Гойдалка»
Мета: зміцнювати м'язи язика, виробляти підйом язика, розвивати рухливість і гнучкість кінчика язика, вміння ним керувати. Виробляти вміння утримувати і чергувати певні артикуляційні уклади.
Опис: Посміхнувшись, відкрити рот і напруженим язиком тягнутися до носа і підборіддя, або до нижніх і верхніх зубів. Гойдалка розгойдується спочатку швидко, а потім повільніше, намагаючись утримати язик у верхньому або нижньому положенні кілька секунд.
Методичні вказівки: Важливо, щоб при виконанні цієї вправи працював тільки язик, а щелепа залишалася нерухомою.

«Індик»
Мета: виробляти підйом мови вгору, рухливість його передньої частини.
Опис: Відкрити рот, покласти язик на верхню губу і виробляти рухи широким переднім краєм язика по верхній губі вперед і назад, намагаючись не відривати язик від губи – як би погладжувати її. Спочатку робити повільні рухи, потім прискорити темп і додати голос, вийде бл-бл-бл...(як індик гелгоче). 
Методичні вказівки: Стежити, щоб кінчик язика був широким і не звужувався. Язичок має облизувати верхню губу, а не викидатися вперед. Рух язика вперед-назад, а не з боку в бік.
«Конячка»
Мета: зміцнювати м'язи язика, виробляти підйом язика, гнучкість і рухливість кінчика язика, вміння керувати кінчиком язика.
Опис: Рот відкритий, губи в усмішці. Широкий кінчик язика притиснути до альвеол (горбочків за верхніми зубами) і з клацанням відривати. Спочатку вправа виконується в повільному темпі, потім швидше. 
Методичні вказівки: Стежити, щоб губи і нижня щелепа були нерухомі, працював лише язик.

«Голочка»
Мета: Виробляти вміння утримувати вузький напружений мову.
Опис: Відкриємо рот і висунемо вперед вузький довгий язичок. Утримуємо язик в такому положенні під рахунок від 2 до 10. Рот при виконанні залишається відкритим.
Методичні вказівки: Важливо, що б язик був прямим, а кінчик не відхилявся, ні сторони, ні вгору.

«Пароплав (літак) гуде»
Мета: Виробляти підйом спинки язика вгору, викликати звук, близький за акустичними ознаками до звука [Л].
Опис: Відкриємо рот, посміхнемося і тривало вимовляючи звук [И], проштовхнемо кінчик язика між верхніми і нижніми зубами. Правильно утримуючи язик в такому положенні, як правило, чується звук [Л].

Бажаю успіху!

Немає коментарів:

Дописати коментар