Комплекс артикуляційної гімнастики для звуків [Ш], [Ж], [Ч], [Щ]

Малюк, що мило шепелявить, викликає море позитивних емоцій у батьків і оточуючих, з ним дуже приємно сюсюкаться і передражнювати його незміцнілу манеру говорити. З боку здається, що пройде час і шепелявість зникне сама по собі, але час йде, а чіткості вимови у дитини не додається. У якийсь момент батьки розуміють, що малюкові потрібна допомога логопеда, а заодно і психолога, так як дитина вже стала об'єктом насмішок для всього класу. Цей сценарій розгортається частіше, ніж здається на перший погляд. Мовленнєвим недолікам приділяється занадто мало уваги, тому що вони вважаються «віковими», такими, що проходять самостійно. Проблеми з вимовою набагато простіше попередити, ніж виправити. Допомагає в цьому артикуляційна гімнастика для шиплячих звуків [Ш], [Ж], [Ч], [Щ].

Для вимови  шиплячих звуків потрібні складні і тонкі рухи язика, губ, нижньої щелепи і наявність повітряного струменя, достатньо сильного і спрямованого посередині язика. Виробленню необхідних рухів язика, і повітряного струменя сприяють наступні артикуляційні вправи.

Перед тим, як приступити до виконання вправ, обов'язково прочитайте

Артикуляційна вправа «Посмішка - Трубочка» (розвиток рухливості губ).
Опис: Поставити верхні зуби на нижні, розтягнути губи в посмішці, показавши усі зуби, утримувати посмішку 3 – 5 секунд, витягнути губи вперед трубочкою, утримувати губив такому положенні 3 - 5 секунд. Виконувати переключення з однієї позиції на іншу 5 - 7 разів.
Увага: Стежити, щоб в процесі переключення зуби не розмикалися і не зрушувалися.


Артикуляційна вправа «Футбол» (розвиток спрямованого повітряного струменя). 
Опис: Витягнути губи вперед трубочкою і довго дути на ватну кульку, що лежить на столі перед дитиною, заганяючи її у «ворота».
Увага: Стежити, щоб не надувалися щоки, для цього можна їх злегка притримувати пальцями. Заганяти кульку на одному видиху, не допускаючи, щоб струмінь повітря був переривчастим.

Артикуляційна вправа «Чистимо зубчики» (для підйому язика вгору, розвиток рухливості язика)
Опис: Відкрити рот і кінчиком язика «почистити» верхні зуби з внутрішньої сторони, роблячи рухи язиком з одного боку в інший.
Увага: Губи посміхаються, верхні і нижні зуби видно. Стежити, щоб кінчик язика не висовувався, не загинався всередину, а знаходився біля коренів верхніх зубів. Нижня  щелепа нерухома, працює тільки язик.

Артикуляційна вправа «Іриска» (для зміцнення м'язів язика і відпрацювання верхнього підйому язика).
Опис: Покласти широкий кінчик язика на нижню губу. На самий край язика покласти тоненький шматочок іриски, приклеїти шматочок цукерочки до піднебіння за верхніми зубами.
Увага: Стежити, щоб нижня щелепа була нерухома.  Рот   відкривати  на 1,5 – 2 см. Для нерухомості щелепи можна використати стерку, вставлену між корінними зубами. Виконувати повільно.

Артикуляційна вправа «Грибок» (виробляти верхній підйом язика, розтягуванняпід'язикової вуздечки).
Опис: Посміхнутися, показати зуби, трохи відкрити рот, і притиснувши широкий язик усією площиною до піднебіння, широко відкрити рот. Тоді язик нагадуватиме тонкий капелюшок гриба, а розтягнута під'язикова вуздечка - його ніжку.
Увага: Стежити, щоб губи посміхалися. Бічні краї язика мають бути притиснуті однаково щільно - жодна половина не повинна опускатися. При повторенні вправи потрібно ширше відкривати рот.

Артикуляційна вправа «Смачне варення» (виробляти рух широкої передньої частини язика вгору і положення язика, для звука [Ш]).
Опис: Злегка трохи відкрити рот і широким переднім краємязика облизати верхню губу, роблячи рух язиком зверху вниз, але не з одного боку в інший.
Увага: нижня щелепа має бути нерухома, можна притримувати її пальцем. Язик має бути широким, бічні краї язика торкаються кутів рота. Якщо вправа не виходить, треба повернутися до вправи «Покарати неслухняний язичок», і розпластаний язик можна шпателем підвести на верхню губу.

Артикуляційна вправа «Чашка» (виробляти правильну форму язика для вимови звуків [Ш], [Ж]).
Опис: Посміхнутися, трохи відкрити рот, покласти широкийкрай язика на нижню губу (при необхідності, розпластати язик, поплескавши по ньому верхньою губою із звуком «пя-пя-пя»), підвести усі краї язика вгору. Утримувати 5-10 секунд.
Увага: Стежити, щоб язик був широким, без вираженого кінчика язика, усі краї язика рівномірно підняті.

Артикуляційна вправа «Котик п’є молочко» (розвивати рухливість, м’язову силу язика, точність рухів)
Опис: Посміхнутися, покласти язик «лопаткою» на нижню губу. Зробити язиком «чашечку». Рухати язиком у формі чашечки вперед – назад, наче котик п’є молоко.
Увага: Вправа виконується ритмічно, спочатку в повільному темпі, далі з поступовим прискоренням.

Артикуляційна вправа «Конячка» (зміцнення м'язів язика, вироблення підйому язика вгору).
Опис: Посміхнутися, відкрити рот, поклацувати кінчиком язика (як конячка цокає копитами).
Увага: Вправа виконується повільно. Нижня щелепа має бути нерухома, працює тільки язик. Стежити, щоб кінчик язика не підвертався назад і вгору.

Артикуляційна вправа «Фокус» (вироблення підйому язика вгору, вміння надавати язику форму чашечки і спрямовувати повітряний потік посередині язика)
Опис: Посміхнутися, відкрити рот, піднести широкий передній край язика до верхньої губи у формі чашечки і здути ватку, покладену наніс. Повітря при цьому повинне йти посередині язика, тоді ватка полетить вгору.
Увага: Слідкувати, щоб нижня щелепа була нерухома. Не стискувати язик зубами.

Немає коментарів:

Дописати коментар