Під'язикова вуздечка: обрізати чи розтягувати?

Під'язикова вуздечка - перетинка, яка знаходиться під язиком і з'єднує язик з під'язиковим простором. 
    Як визначити, чи достатньо довга під'язична вуздечка? 
   У різних людей під'язична зв'язка (вуздечка) може бути різної довжини. Попросіть дитину підняти язик вгору до твердого піднебіння. При нормальній під'язиковій вуздечці дитина вільно піднімає язик. При короткій під'язиковій вуздечці дитина не може витягнути язик вперед і підняти вгору, до твердого піднебіння. Коли малюк буде тягнути язик вгору, ви побачите: як під'язикова зв'язка натягується, обмежуючи підйом язика, різкіше позначається, рельєфніше виступає під язиком, стає тоншою. 

    Іншою причиною того, що дитина не може підняти язичок догори, може бути те, що м'язи язика у неї не досить сильні і малорухливі. Тоді язик тремтить, відхиляється в сторону, смикається, опускається вниз.
   У нормі: в 5 років вуздечка в розтягнутому стані повинна бути не менше 8 мм. Середня довжина вуздечки 1,5 см. 

Чим це загрожує? 
Коротка під'язикова вуздечка: 
- може викликати ускладнення рухів язика, так як не дає йому можливості високо підніматися. В цьому випадку страждають так звані «верхні звуки», тобто порушується вимова Ш, Ж, Ч, Щ, Р, Рь.
- може призводити до зміщення центру язика, його несиметричного розвитку і малої рухливості, що перешкоджає формуванню правильного артикуляційного укладу деяких звуків.
- може бути і причиною спотворення звуковимови.
- в деяких випадках, може провокувати проблеми з формуванням нижньої щелепи, тобто можуть відхилятися зуби і оголятися шийки зубів. Є ризик розвитку пародонтиту та гінгівіту. У такому випадку необхідна консультація ортодонта. 

Що робити? 
1. Оперативне втручання 
2. Розтягування під'язикової вуздечки 
 Навіть якщо вуздечка дещо вкорочена (дорівнює 8 мм), то краще її   розтягувати, ніж оперувати, так як ця процедура в деякій мірі болюча і     неприємна для малюка! 

Вагомі показання до підрізання під'язикової вуздечки: 
1. Коротку вуздечку язика краще підрізати в ранньому віці до року. 

Показання до проведення операції, якщо дитина на природному годуванні:
- дитина погано смокче груди через те, що укорочена вуздечка заважає      щільно обхопити сосок матері.
- закидає голову.
- при ссанні чмокає і плаче. 

2. У більш старшому віці показанням є, коли через вкорочення вуздечки у дитини зміщується зубний ряд і формується неправильний прикус. 

3. Труднощі вимови звуків, тільки в окремих випадках вимагають оперативного втручання. У 90% випадків при порушенні 1-4 звуків коротка вуздечка язика легко розтягується за допомогою спеціальних вправ артикуляційної гімнастики. 

Методи і прийоми розтягнення під'язикової зв'язки (вуздечки). 

МЕХАНІЗМ ВПРАВ для розтягування вуздечки: 
Так як це складка, слизова складка, тобто є можливість акуратно і трохи виправити початковий стан вуздечки, вправи дають язику можливість підніматися вгору, тим самим поступово м'яз витягується (він досить еластичний), дані вправи не можна виконувати ривками, а потрібно це робити дуже плавно і повільно. 

Звуки, що вимагають помітного підйому кінчика язика вгору ([р], [ш], [ж]) ставляться після повного витягування у дитини під'язикової зв'язки. 

Звуки ([л], [ч], [ш], [т '], [д']) можна починати ставити, коли вуздечка ще не до кінця розтягнулася, але вже є певний підйом вгору кінчика язика. 

Нормативній вимові інших звуків української мови коротка вуздечка не перешкоджає. Рекомендується починати розтягувати вуздечку ще в ранньому віці. Всім дітям корисно виконувати гімнастику для язичка - це допоможе уникнути маси проблем в 5-7 років (мова йде про звуковимову) 

Увага! Батьки! 
Перед тим, як починати робити вправи для розтягнення під'язикової вуздечки необхідно відвідати логопеда, щоб той показав Вам, як вони виконуються правильно! Ваші невмілі рухи можуть призвести до розриву вуздечки - а це , по-перше, жахливо неприємно , і може утворитися вузлик, по-друге.

Джерело: ІНТЕРНЕТ

Немає коментарів:

Дописати коментар